چین

 
  

سرزمین چین پرجمعیت‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. پهنه وسیعی از آسیای مرکزی و خاوری را دربر گرفته
 است. 
این کشور عظیم از شمال به مغولستان، از شمال خاوری به کشور روسیه،از خاور به کشور کره شمالی، دریای زرد و دریای چین شرقی، از جنوب به دریای چین جنوبی، کشرو ویتنام، لائوس، میانمار(برمه)، هند، بوتان و نپال، از غرب به کشورهای هند، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، و از شمال غربی به کشور قزاقزستان محدود است. 
چین دارای کهن‌ترین تمدن بشری است و پیشینه فرهنگی آن به هزاران سال قبل برمی‌گردد. نظام اجتماعی آن در ۳۵۰۰ سال پیش تثبیت گردیده است. قرنهاست که تمدن چین دارای شهرت خاص و عام است.

نام رسمی : جمهوری خلق چین نام محلی: ژانگهو (zhonghua)

اسامی دیگر : امپراتوری آلمانی، چین سرخ، چین کمونیست

پایتخت : پکن (15/780/000 نفر)

تاریخ استقلال :  دارای قدمت تاریخی

روز ملی : اول ماه اکتبر سالروز تأسیس جمهوری خلق چین (۱۹۴۹)

نوع حکومت : جمهوری حزبی خلق با یک مجلس قانون‌گذاری، از سال ۱۹۴۹

رئیس حکومت : رئیس جمهور

رئیس دولت : نخست وزیر

مساحت : 9/572/900 کیلومتر مربع (سومین کشور جهان)

جمعیت : 1/277/600/000 نفر در سال ۲۰۰۰ (اولین کشور جهان)

تراکم جمعیت : ۵/۱۳۳ نفر در کیلومتر مربع

واحد پول : رنمینی یوآن (Y) 

معبد آسمانی (شهر: پکن) 

این معبد در مکانی بسیار زیبا و باشکوه بنا شده است. امپراطوران چینی در آن زمان خودشان را (پسر بهشت) می‌نامیدند و این معبد با دیواری بلند در قسمت شمالی به صورت نیم دایره محصور و نماد و سمبل بهشت نامیده می‌شود.
و در قسمت جنوبی نیز به صورت مربع که نمادی از زمین طراحی شده است. چینیان در آن دوره اعتقاد داشتند که آسمان، بلند و مرتفع است ولی زمین، پست و حقیر می‌باشد و تمامی اینها منعکس کننده افکار چینی‌های باستان می‌باشد.

از جذابیتهای دیگر این معبد وجود چترهایی با سر طلایی رنگ می‌باشد. این بنا از چوب و آجر ساخته شده است. 

شهر ممنوعه (شهر: پکن) 

شهر ممنوعه یا همان GU GONG در شمال میدان TIANANMEN در پکن واقع شده است. در چین باستان فقط دو امپراطوری QING ، MING اقدام به ساخت کاخ و قصرهای مجلل نموده‌اند که امروزه بعنوان بزرگترین مجموعه کاخ موزه‌های امپراطوری چین با مساحت 74 هکتار در جهان مطرح می‌باشد. 
شهر ممنوعه با 6 متر خندق و ده متر دیوار محصور شده است. و هر دیوار آن یک دروازه دارد. شهر ممنوعه به دو بخش تقسیم می‌شود: بخش جنوبی با محوطه بیرونی که امپراطوری وقت در آنجا فرمانروایی می‌کرد. و بخش شمالی یا محویطه درونی که وی با خانواده اشرافی‌اش در آنجا زندگی می‌کرده است.

ساخت قصر از سال 1407 یعنی در پنجمین سال فرمانروایی YONGUE ، امپراطور سوم سلسله MING آغاز شد و 14 سال بعد یعنی در سال 1420 تکمیل شد. مردم چین باستان نهایت مهارت‌شان را در ساخت شهر ممنوعه بکار برده‌اند. در ساخت این معبد از کاشی و آجرهای زمرد رنگ استفاده شده است. و ساخت شگفت‌انیگز و هنر و معماری باشکوه شهر ممنوعه نظر توریست‌های بسیاری را به خود جلب کرده است. 

میدان تیان آن من (شهر: پکن) 

این میدان در مرکز پایتخت بنا شده است. محلی برای بازدید برج TIANANMEN مقبره قهرمانان چین، کاخ‌ها و عمارت به یادماندنی MAO ZEDONG و پرچم‌ ملی در این میدان همیشه برافراشته است. و همه روزه هزاران نفر از جهانگردان و شهروندان چینی از این میدان بازدید می‌کنند. TIANANMEN در سال 1417 و طی سلسله MING در کنار شهر ممنوعه ساخته شده است و موزه‌ ملی چین در شرق این میدان قرار دارد. 
همچنین ، این میدان همه روزه از گلهای زیبا و تازه آراسته یم‌شود و این امر بر جذابیت این محل افزوده است.

دیوار بزرگ چین (شهر: پکن) 

دیوار بزرگ چین، دژی است که در فاصله سده سوم پیش از میلاد تا اوایل قرن هفدهم ساخته شده است. این دژ به منظور حفاظت از سلسله‌های مختلف چین در مقابل تاخت و تاز هانیکها، مغولهاف ترکها و سایر اقوام چادرنشین که از سرزمین‌های جدید مغولستان و منچوریا می‌آمدند، ساخته شده. اما معروفترین آنها، دیورا بزرگ چین می‌باشد که بین سالهای ۲۲۰ تا ۲۰۰ پیش از میلاد توسط اولین امپراطور چین یعنی کین‌سی‌هانگ ساخته شد. این دیوار در دوره سلسله مینگ و در شمال دیوار بزرگ چین امروزی ساخته شده و مقدار کمی از آن باقی مانده است. دیوار چین طویل‌ترین دویار ساخت دست بشر است که به طول ۶۳۵۲ کیلومتر از گذرگاه شانگهای در دریای بوهایی در شرق و حدفاصل چین و منچوریا تا لوپ نور در جنوبی‌ترین قسمت منطقه خودمختار زینچجیانگ کشیده شده است. این دیوار تقریباً مرز بین چین شمالی و مغولستان داخلی را مشخص می‌کند.
وضعیت کنونی دیوار: برخی قسمت‌های دیوار که در نواحی توریستی قرار دارند حفاظت و برخی بازسازی شده‌اند. اما در بسیاری قسمتهای دیگر دیوار نیازمند تغییر بوده است.